Akwaria Jakuba Rękasa

Blog akwarystyczny

×

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /home/jrekas/domains/akwa-jr.pl/public_html/includes/menu.inc).
2015-08-24 20:10

Zbrojnik niebieski (Ancistrus aff. dolichopterus)

Ryby akwariowe, zbrojnik niebieski

Zbrojnik niebieski (Ancistrus aff. dolichopterus), popularnie zwany glonojadem, jest średniej wielkości przedstawicielem zbrojnikowatych. Ze względu na jego spokojne usposobienie możemy go trzymać w większości zbiorników słodkowodnych. Należy pamiętać, że ze względu na jego rozmiary (potrafi dorosnąć do około 13 cm) musimy przygotować mu odpowiedniej wielkości akwarium. Jest to ryba denna, która większość czasu buszuje między dekoracjami oraz grzebiąc w podłożu. Z tego względu przy zakładaniu akwarium powinniśmy patrzeć nie na jego wysokość, lecz na powierzchnię dna. Osobiście uważam, że dla pary wystarczy zbiornik o powierzchni 80 x 40 [cm]. Sam z powodzeniem trzymałem tak jednego samca z dwiema samicami, które regularnie dawały potomstwo.

Dom dla naszych podopiecznych warto wyposażyć we wszelkiego rodzaju kryjówki - korzenie, kamienie, łupiny kokosa oraz bambusowe i gliniane rurki. Korzenie z wydrążonymi dziuplami będą dobrym miejscem na złożenie ikry. Przy odpowiedniej wielkości akwarium oraz dostatecznej ilości kryjówek można trzymać więcej samców. Z doświadczenia wiem, że nawet w dużym zbiorniku samce mogą prowadzić walki, w których ostatecznie może jeden poważnie ucierpieć, dlatego zalecam ostrożność. W stosunku do innych ryb są niegroźne, ale potrafią pilnować swojego pożywienia. W jednym z moich zbiorników samiec ciągle przeganiał Grubowarga zielonego od swojego pokarmu.

Literatura zaleca wodę dla tych ryb o parametrach: temperatura 22-26°C; pH ok. 7,0; 4-18°n. Osobiście widziałem Zbrojniki niebieskie już w tylu różnych akwariach, że wiem, iż jest to bardzo odporna ryba, lecz jak każdemu zwierzęciu musimy zapewnić jej odpowiednie warunki do życia.

Zbrojniki karmimy pokarmami dostępnymi w sprzedaży - wszelkiego rodzaju pokarmy dla ryb dennych, szczególnie polecam tabletki z dużą zawartością spiruliny. Bardzo chętnie jedzą warzywa, np. świeży plasterek ogórka. Również bardzo szybko rozprawią się z martwą rybą - lecz moim zdaniem lepiej ją wcześniej wyłowić :) .