Akwaria Jakuba Rękasa

Blog akwarystyczny

×

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /home/jrekas/domains/akwa-jr.pl/public_html/includes/menu.inc).
2016-03-04 22:03

Tylomelania (Tylomelania sp. Black devil)

ślimaki w akwarium, sulawesi, tylomelania

Od początku tego roku stoi u mnie działające akwarium 27 litrowe, w którym docelowo będą mieszkać krewetki z Sulawesi Caridina dennerli. Zbiornik jest już dojrzały, parametry wody są stabilne, dekoracje ładnie pokryły się delikatnym zielonym glonem. Powoli robi się ciepło więc myślę, że jest to odpowiednia pora na przejażdżkę po krewetki. Ale póki to się stanie, na dzień dzisiejszy od miesiąca jedynymi mieszkańcami tego zbiornika są cztery ślimaki Tylomelania. Mój wybór padł na odmianę (nie jestem pewien, czy można tutaj mówić o konkretnym gatunku) Black devil, ze względu na gładką muszlę i piękne ciemne ubarwienie odznaczające się na jasnym podłożu.

ślimaki z Sulawesi

Jak na ślimaki poruszają się całkiem szybko po całym zbiorniku w poszukiwaniu pożywienia. Często wspinają się na po szybie na samą górę zbiornika po czym nagle spadają z niej na dno. Pomimo małego huku, który temu towarzyszy, ich muszle są dalej całe. Przez cały czas pobytu u mnie ani razu nie zdarzyło się, by pogardziły tym co im podawałem. Jedzą wszystko - karmę dla ryb, pokarmy dla krewetek, sparzone warzywa, a w szczególności posmakował im mój pokarm DIY na bazie szpinaku i jarmużu. Gdy do obsady dojdą krewetki czuję, że będę musiał sypać sporo karmy do tego zbiornika (poza tym planuję jeszcze może dwie sztuki Tylomelanii, ale już inną odmianę barwną).

Pokarmy dla krewetek diy

Dno zbiornika wysypane jest biało - szarym neutralnym żwirem rzecznym o gradacji 2 - 4 mm, posypanym od góry mniejszą ilością tego samego żwiru, lecz o gradacji 6 - 8 mm. Ślimaki te bardzo lubią się zakopywać. Pomimo takiego podłoża nie mają z tym większego problemu. Dekoracje stanowią kamienie Scenery pomiędzy którymi ślimaki mogą znaleźć kryjówki. Bardzo rzadko siedzą w ukryciu. Najczęściej mogę je obserwować na szybach oraz z przodu zbiornika, gdzie jest więcej otwartej przestrzeni. Są dekoratorami wnętrz - po wpuszczeniu ich do zbiornika trzy Mikrozoria oraz Gałęzatka bardzo szybko zostały przesunięte w zupełnie inne miejsca niż to sobie zaplanowałem. Ale najważniejsze, że zwierzaki dobrze się czują

Sulawesi, Caridina Dennerli

Woda w której żyją ma parametry przystosowane pod docelowe krewetki z Sulawesi. Temperatura 29 stopni Celsjusza, przewodność staram się utrzymywać na poziomie 190 ppm TDS. Filtrację stanowi chińska kaskada wypełniona gąbką i ceramiką. Bardzo nie lubię zamkniętych zbiorników, ale woda parowała w takim tempie, że niestety ostatecznie byłem zmuszony do przykrycia akwarium kawałkiem plexi.

Nigdy wcześniej ślimaki nie robiły na mnie większego wrażenia, natomiast te z pewnością przykuły moją uwagę. Kto jeszcze nie przekonał się do trzymania ślimaków w akwarium - polecam.