Akwaria Jakuba Rękasa

Blog akwarystyczny

×

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /home/jrekas/domains/akwa-jr.pl/public_html/includes/menu.inc).
2016-05-08 13:53

Rośliny do filtra hydroponicznego

hydroponiczna hodowla, rośliny do hydroponiki, rośliny w akwarium

Jakie rośliny nadają się do filtra hydroponicznego? W poprzednim wpisie na temat hydroponiki pisałem, że hydroponicznie możemy hodować większość roślin. Poniżej przedstawię wam kilka sprawdzonych przeze mnie gatunków.

Anturium (Anthurium)

Filtr hydroponiczny, rośliny do hydroponiki, akwarystyka słodkowodna

Jeżeli chcemy dodać barw do naszego nadwodnego ogrodu, warto zastanowić się nad tym gatunkiem. Również często spotykane w domach, Anturium świetnie sobie radzi w hydroponice. Co najważniejsze, przy odpowiednim oświetleniu często kwitnie ozdabiając nasz filtr pięknymi intensywnie czerwonymi kwiatami. Z tego względu często są uprawiane na kwiat cięty.

Aloes (Aloë L.)

Filtr hydroponiczny, aloes, hodowla aloesu

Te sukulenty idealnie nadają się do hodowli hydroponicznej. Jeżeli u was w domu kobieta stosuje domowe maseczki do twarzy z aloesu, zaproponujcie by zasadzić go w korycie filtra. Na pewno przyśpieszy to jego wzrost.

Cissus rombolistny (Cissus rhombifolia)

rośliny w hydroponice, hydroponika, uprawa hydroponiczna

Popularna roślina doniczkowa. Wielu z was na pewno spotkało się z nią we własnym domu. Ta wytrzymała, pnąca się roślina idealnie nadaje się do hydroponiki. Nad filtrem warto zamontować dodatkowe oświetlenie, jako że przy jego niedostatkach Cissus będzie rósł w górę zamiast tworzyć gęste pnącza.

Dracena Sandera (Dracena sanderiana)

bambus w akwarium, dracena, lucky bamboo

Często nazywana Bambusem lub też spotykana pod nazwą handlową Lucky Bamboo. Zapewne wielu z was wsadzało tę roślinę do niższego akwarium aby rosła nad taflą wody. Gatunek ten lubi mieć stały dostęp do wody, dlatego będzie to świetny wybór do hydroponiki. To samo dotyczy innych gatunków Dracen, które można spotkać w sklepach zoologicznych sprzedawanych jako rośliny akwariowe, na co wielu początkujących akwarystów daje się nabrać. Jeżeli już popełnimy ten błąd, przesadźmy Dracenę do doniczki lub hydroponiki. Z pewnością dobrze jej to zrobi.

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)

epipremnum złociste, rośliny w hydroponice, hydroponiczna hodowla

Kolejny gatunek pnący. Można go dostać chyba w każdym markecie budowlanym na dziale ogrodniczym. Na uwagę zasługują jego duże liście o mocnym zielonym kolorze lub z jasnymi przebarwieniami. Roślina popularna wśród akwarystów ze względu na to, że doskonale rośnie lekko zanurzony w wodzie, np. zaczepiony na samej górze korzenia w akwarium jako roślina nadwodna. Zwisając z hydroponiki szybko zapuści korzenie do akwarium pobierając z wody związki azotowe tym samym przyśpieszając jej zamierzone działanie. Zanurzone liście pod wodą nie gniją przez długi czas, także nie mamy czym się przejmować gdy przypadkiem zobaczymy, że pnącza zaczynają być za głęboko w wodzie.

Figowiec benjamina (Ficus benjamina L.)

figowiec benjamina, hodowla roślin, hydroponika

Jak widać wiele roślin które mamy w domach na parapecie w doniczkach możemy przesadzić do hydroponiki. Kolejnym tego przykładem jest Figowiec benjamina. Młode szczepki szybko zakorzenią się w keramzycie. Należy jednak pamiętać, żeby zostawić mu sporo przestrzeni nad nim, jako że rośnie pionowo w górę. Zaleca się również dodatkowe sztuczne oświetlenie nad filtrem, lub dostęp do światła słonecznego dochodzącego zza okna.

Nefrolepis wysoki (Nephrolepis exaltata Schott)

paprotki, hydroponika, paprocie w wodzie

Gatunek popularnie nazywany paprotką. Kiedy pierwszy raz zasadziłem go w hydroponice miałem lekkie wątpliwości czy na pewno sobie poradzi. Początkowo nie widziałem zbyt dużego przyrostu, ale jak już się przyzwyczaił po paru tygodniach to rósł jak szalony. Osobiście nigdy nie widziałem tak gęstej paproci u kogoś w domu jak u mnie w hydroponice. Zdecydowanie ten typ hodowli służy paprociom. Ich zwisające gęste liście idealnie nadają się aby zasłonić sprzęt, np. koryto od filtra.

Papryka Chilli

papryka chilli, kwiat, hydroponika

Kiedyś dostałem w gratisie kilka nasion Chilli, nie znam dokładnie gatunku. Początkowo nasiona zasadziłem w małych doniczkach, później sadzonki powędrowały do hydroponiki. Jak widać na zdjęciu, papryka rosła w najlepsze.

Peperomia gładka (Peperomia glabella (Sw.) A.Dietr.)

akwarystyka słodkowodna, rośliny, hydroponika

Piekna mocno zielona roślina z drobnymi listkami. Jeżeli macie ją na parapecie to polecam uciąć kilka małych szczepek, które bardzo szybko odbiją w hydroponice. Wyjątkowo bezproblemowa roślina, polecam również do terrarium i paludarium, gdzie będzie mogła rosnąć w części wodnej.