Akwaria Jakuba Rękasa

Blog akwarystyczny

×

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /home/jrekas/domains/akwa-jr.pl/public_html/includes/menu.inc).
2016-04-17 19:41

Pokrzywa - pełnowartościowy pokarm dla krewetek

Krewetki akwariowe, pokarmy diy, pokrzywa

Wiosna jest idealnym momentem na uzupełnienie naszych zapasów pokrzywy, która jest tanim i pełni wartościowym pokarmem dla krewetek. Dlaczego wiosna? Otóż gdy pokrzywa przekwitnie traci znaczną część swoich pozytywnych właściwości. Jako, że ma to miejsce w okolicach czerwca, mamy jeszcze około półtorej miesiąca na zbiory.

Wartości odżywcze pokrzywy

W Polsce najczęściej spotkamy pokrzywę zwyczajną (Utrica dioica). Jej liście m.in. są źródłem:

  • witamn: A, B2, C, E i K,
  • pierwiastków: fosfor, krzem, magnez, mangan, , potas, wapń i żelazo,
  • pierwiastków: fosfor, krzem, magnez, mangan, , potas, wapń i żelazo,
  • flawonoidy,
  • garbniki,
  • chlorofile i karotenoidy,
  • acetylocholinę, histaminę, serotoninę,
  • kwas glikolowy, krzemowy, mrówkowy i octowy.
Krewetki słodkowodne, krewetkarium, pokarmy diy

Gdzie zbierać liście?

Aby zebrać liście proponuję udać się jak najdalej od miejskich zanieczyszczeń. Idealnym miejscem będą pola, lasy oraz brzegi rzek i jezior. Jest powszechnie uważana za chwast, także raczej nikt nie będzie miał problemu z jej znalezieniem.

Pokrzywa dla krewetek, pokarmy, krewetki

Przechowywanie i podawanie

Szkoda by było aby cała pokrzywa, którą zebraliśmy uległa zepsuciu. Aby temu zapobiec mamy dwie możliwości. Liście możemy wysuszyć lub zamrozić.

Suszenie powinno przebiegać w przewiewnym i zaciemnionym miejscu (nie wystawiamy liści na promienie słoneczne). Ja np. suszę na kaloryferze (póki jeszcze grzeje na początku wiosny). Jeżeli komuś się śpieszy może to zrobić w piekarniku na minimalnej temperaturze oraz najlepiej z uchylonymi drzwiczkami. Możemy również użyć elektrycznych suszarek do grzybów i owoców. Wysuszona pokrzywa nie powinna być brązowa. Trzeba tego pilnować szczególnie przy użyciu piekarnika. Tak wysuszoną pokrzywę możemy podawać na różne sposoby. Całe wysuszone liście oblewamy wrzątkiem (liście miękną, łatwiej toną i są łatwiejsze do spożycia dla krewetek) i dajemy do akwarium w ilości zależnej od ilości krewetek. Jeżeli damy za dużo nie musimy się przejmować. Krewetki poradzą sobie z nią doskonale nawet na drugi dzień. U mnie czasem leży i trzy dni jak zbytnio mnie poniesie i dam im za dużo. Moje krewetki zawsze mają pokarmu pod dostatkiem i widzę, że im to służy. Suszoną pokrzywę możemy również zmielić w młynku (do kawy) lub utrzeć w moździerzu i użyć jako składnik pokarmów DIY.

Pokarmy dla krewetek, diy, krewetki akwariowe

Przy liściach zamrożonych postępujemy podobnie jak przy wysuszonych - oblewamy wrzątkiem i po ostygnięciu wkładamy do akwarium.

Pokrzywę możemy podawać również świeżą, pamiętając również o tym aby ją wcześniej sparzyć. Liście lubią wypływać. Możemy je przytrzymać przy dnie wykałaczką, małym kamykiem lub co często też widzę na zdjęciach w internecie - widelcem.