Akwaria Jakuba Rękasa

Blog akwarystyczny

×

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /home/jrekas/domains/akwa-jr.pl/public_html/includes/menu.inc).
2016-07-09 18:51

Ludwigia repens emersyjnie w moim terrarium

Akwarystyka roślinna, hodowla emersyjna

Podczas ostatnich porządków w moim low techu postanowiłem zrobić eksperyment polegający na tym, aby sprawdzić jak szczepka rośliny Ludwigia repens poradzi sobie emersyjnie w moim terrarium, w którym trzymam rośliny owadożerne. Pomysł ten wpadł mi do głowy ponieważ Ludwigia chętnie wyrasta ponad taflę wody w moim akwarium. To skoro radzi sobie ponad powierzchnią wody, to może wyjąć ją całkowicie? Tak samo jest dobrą rośliną np. do Wabi-Kusa.

Emersyjna hodowla roślin

Moje terrarium dla owadożerów

Terrarium dla roślin owadożernych wystartowałem jakoś na początku tego roku - mała odskocznia od akwarystyki. Owadożery, które wcześniej stały w doniczkach na parapecie zaczęły powoli się w nich nie mieścić. Dwa lata temu podczas targów Zoobotanica we Wrocławiu zakupiłem Rosiczkę, rok temu Dzbanecznika oraz Muchołówkę. Nazw gatunkowych nie posiadam, nie były oznaczone, a sam nie zainteresowałem się tym na tyle, aby je odnaleźć. Przed założeniem terrarium czytałem, że ponoć Dzbaneczniki powinny mieć inne warunki niż np. Muchołowki przez co nie mogą być razem w terrarium. Mimo to zaryzykowałem i wszystkie trzy wylądowały w jednym szkle. Obecnie jestem bardzo zadowolony z tego jak roślinność w terrarium się rozwija.

Rośliny owadożerne

Terrarium stanowi akwarium 60l o wymiarach 60x30x30 [cm] o szybach grubości 4 mm ze szkła float. Oświetlenie to dwie lampki firmy Aquael Leddy Smart 6W (jedna plant, jedna sunny). Zbiornik podzieliłem na część lądową (usypaną od spodu keramzytem na który wysypałem torf) oraz część wodną - oddzieloną od lądowej kamieniami Scenery stone. Obecnie w części wodnej prawie nie ma wody, szybko paruje, a nie chce mi się jej ciągle dolewać. Kontroluję tylko, aby torf był stale wilgotny. Dodatkowo w terrarium rośnie mech, który był w doniczkach z owadożerami, najwyraźniej to mech Torfowiec oraz parę szczepek bodajże Peperomii, która o dziwo daje radę na samym żwirze.

Hodowla owadożerów

Docelowo planuję zmniejszyć część wodną i dosadzić jeszcze kilka roślin. Obsługa terrarium ogranicza się do podlewania roślin wodą z filtra RO oraz co jakiś czas przycinam mech i rozsypuję go po zbiorniku. Chciałbym aby rósł jak najgęściej tworząc zielony dywan dookoła reszty roślin.

Dzbanecznik, terrarium Rosiczka, terrarium, rośliny owadożerne Muchołówka, terrarium

Ludwigia repens

Po zasadzeniu szczepki i podlaniu obficie wodą z filtra RO na drugi dzień Ludwigia była już sucha i leżała płasko na podłożu. Podlałem ją wodą. Na drugi dzień powtórzyłem czynność. Zapomniałem o niej na parę dni, nawet nie zauważyłem kiedy się podniosła i zaczęła rosnąć. Obecnie staram się o niej pamiętać i uzupełniać jej wodę. Myślę, że jak podrośnie będzie ładnie urozmaicać otoczenie owadożerów. W chwili obecnej ma jakieś 5 cm i wychyla się w stronę światła.

Emersyjna hodowla roślin, akwarystyka