Akwaria Jakuba Rękasa

Blog akwarystyczny

×

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /home/jrekas/domains/akwa-jr.pl/public_html/includes/menu.inc).
2016-04-06 20:00

Krewetka filtrująca (Atyopsis moluccensis)

krewetki akwariowe, krewetka filtrująca

Najczęściej nazywana po prostu krewetką filtrującą lub też krewetką bambusową. Jest bardzo popularnym gatunkiem, który można obecnie dostać w większości sklepów zoologicznych. Znakomicie prezentuje się w grupie, np. 4-5 sztuk. Dostępne odmiany zazwyczaj mają brązowe ubarwienie, lecz także widziałem odmiany bardziej żółte, pomarańczowe i czerwone (z czego te dwie ostatnie sam posiadałem swego czasu). Przez ich grzbiet przebiega charakterystyczny jaśniejszy pasek. Samice dorastają do około 10 cm, samce są lekko mniejsze.

W akwarium zaleca się utrzymanie silnego nurtu wody. Krewetki te uwielbiają przesiadywać w pobliżu wylotu wody z filtra gdzie wyłapują drobiny pokarmu unoszące się w wodzie. Pod tym względem nie są wymagające. Krewetki z chęcią zjedzą plankton, drobne pokarmy suche oraz zalegające resztki na dnie. Przez długi czas trzymałem kilka osobników w akwariach towarzyskich jako dodatek do mniejszych ryb (np. Neona czerwonego, Błyszczyka parańskiego czy Zwinnika jarzeńca). Większe ryby potrafią je przestraszyć. Należy wystrzegać się również trzymania ich z nawet mniejszymi rybami, które lubią zaczepiać inne gatunki, np. Brzankami sumatrzańskimi. Zaatakowana blisko tafli wody potrafi wyskoczyć ze zbiornika, dlatego należy dobrze przemyśleć czy możemy zapewnić jej odpowiednie warunki.

Krewetki słodkowodne, krewetkarium

Moim zdaniem akwarium na nie powinno mieć minimum 60 litrów dla trzech sztuk. Woda nie musi spełniać konkretnych kryteriów, krewetki filtrujące można z powodzeniem trzymać na wodzie kranowej o pH 6,5 - 7,5. Pomimo, że jest to gatunek słodkowodny, do rozmnożenia potrzebuje słonej wody (niezbędnej do przeżycia larw) tak jak w przypadku krewetki Amano. Na polskich stronach internetowych nie ma zbyt wielu informacji na temat odchowu młodych, ale warto przeszukać zagraniczne fora, gdzie można się dowiedzieć więcej na temat prowadzenia zbiornika hodowlanego.