Akwaria Jakuba Rękasa

Blog akwarystyczny

×

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /home/jrekas/domains/akwa-jr.pl/public_html/includes/menu.inc).
2015-09-06 19:34

Akwarium dla krewetek Crystal Red

Akwarystyka słodkowodna, krewetki w akwarium

Krewetka Crystal Red (Caridina cantonensis sp. crystal red) jeszcze jakiś czas temu hodowana przez bardziej doświadczonych kreweciarzy, dziś coraz bardziej popularna i łatwo dostępna. Jak przygotować dla niej zbiornik? Opiszę to na przykładzie mojego krewetkarium dla tych krewetek, które działa już u mnie prawie dwa i pół roku.

Akwarium

Na początek przygody w zupełności wystarczy około 30 litrowe akwarium. Ja zakupiłem kostkę o boku 30 cm ze szkła float. Z czasem gdy krewetek nam się namnoży możemy wymienić zbiornik na większy, ja moje krewetki rozdzieliłem po dwóch latach na dwa zbiorniki.

Podłoże

Tutaj mamy duże pole do popisu. Na rynek wchodzą coraz to nowe podłoża. Moje ulubione to Benibachi Black Soil Normal oraz Shrimp Sand firmy Aqua Art. W tym przypadku zdecydowałem się na Benibachi. Użyłem całego opakowania 5 kg. Z jednej strony dużo (wielu akwarystów sypie tyle by zakryć dno), ale uważam, że to podłoże odpowiada w największym stopniu za równowagę w akwarium. Tę kostkę prowadzę już prawie 2 i pół roku bez restartu. Parametry stabilne, krewetki ciągle się mnożą, podmiany wody dosyć rzadkie, nie jestem zwolennikiem częstych i regularnych podmian.

Oświetlenie

Gdy akwarium stało przez większość czasu na półce używałem lampki 11W firmy Aquael. Obecnie stoi na regale z zamontowanymi świetlówkami 30W na całą długość półki. W akwarium posadziłem mało wymagające rośliny, głównie mchy.

Filtracja

Bardzo nie lubię stosować filtrów wewnętrznych ze względu na estetykę, dlatego zdecydowałem się na kaskadę Aquael VersaMax FZN-1. Jej wlot zabezpieczyłem kawałkiem moskitiery (ale krewetki i tak wchodzą do niej od góry). Jako mediów filtracyjnych użyłem (licząc od dołu) drobnej gąbki oraz siateczek wypełnionych ceramiką.

Przygotowanie wody

Każdy kreweciarz ma swój ulubiony mineralizator do wody RO. Ja mogę polecić minerały Mosura Mineral Plus Ultra, na prawdę warte swojej ceny. Minerały od Mosury mieszam z tańszym mineralizatorem, np. popularnym V6. Proporcje zachowam dla siebie, każdy może ustalić własne dostosowane do swoich potrzeb. Ja uzyskuję parametry wody: pH 6.8-7.0, kh 3-4n, gh 6-7n, testy firmy Zoolek.

Dekoracje i rośliny

Moje akwarium dla krewetek Crystal Red urządziłem za pomocą korzeni Mangrowca obsadzonych mchami. Roślinność, której użyłem:

  • Bacopa caroliniana
  • Cladophora aegagropila
  • Lemna minor L.
  • Ludwigia repens
  • Microsorum pteropus
  • Pistia stratioes
  • Rotala rotundifolia green
  • Taxiphyllum sp. - Flame moss
  • Taxiphyllum sp. - Peacock moss
  • Vesicularia montagnei - Christmas moss

Wielu akwarystów mówi, że albo rośliny albo krewetki. Doświadczenie nauczyło mnie, że nie ma co ograniczać roślinności w naszym krewetkarium. Duża masa roślinna zapewni większą stabilność w zbiorniku. Warto używać roślin lubujących się w związkach azotowych, jak np. Pistia czy rzęsa wodna

.

Prowadzenie akwarium

Pierwsze krewetki wprowadziłem do zbiornika po miesiącu. Z takimi rzeczami nigdy się nie śpieszę. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. W międzyczasie pierwszą podmianę wody zrobiłem po trzech tygodniach (50%), a następną w czwartym tygodniu prowadzenia zbiornika (30%). Następne podmiany rzadko, nieregularnie. Nie ma co trzymać się z góry określonych terminów dotyczących podmian. Warto eksperymentować, zarówno z ilością podmienianej wody jak i jej parametrami - w granicach rozsądku. Na pewno zapewni to hodowlany sukces.

Na koniec, zanim przejdę do kilku zdjęć mojego krewetkarium, zaznaczam, że nie stosuję kupnych bakterii dla krewetek oraz innych dodatkowych niepotrzebnych moim zdaniem wspomagaczy. Nie śpieszmy się z niczym, natura zrobi swoje.

Moje akwarium w różnych etapach swojego istnienia:

Krewetki akwariowe Krewetki Crystal Red Caridina cantonensis Akwarium słodkowodne Rośliny w krewetkarium