Akwaria Jakuba Rękasa

Blog akwarystyczny

×

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /home/jrekas/domains/akwa-jr.pl/public_html/includes/menu.inc).
2017-01-06 21:11

Akwarium dla krewetek Caridina cf. cantonensis "Blue Bolt"

Krewetki akwariowe, krewetka Blue Bolt

Obecnie posiadam 9 zbiorników z czego 7 poświęconych jest na hodowlę krewetek. Akwarium, które przedstawię w tym wpisie zostało założone na początku września 2016 i czekało na swoich mieszkańców aż do grudnia. W tym samym czasie wystartowałem dwa inne zbiorniki z czego jeden z nich dalej nie ma obsady, ale już niedługo. Od początku wiedziałem, że jedno ze szkieł przeznaczę pod krewetki Caridina cf. cantonensis "Blue Bolt".

Na start do zbiornika wpuściłem 9 sztuk tych krewetek oraz 2 sztuki krewetek Taiwan Bee - Panda Shadow (Blue). Docelowo Pandy trafią do osobnego zbiornika, lecz im większe stado tym krewetki zdecydowanie czują się pewniej w nowym otoczeniu. Po dwóch tygodniach zaobserwowałem u wszystkich trzech największych samic jaja. Myślę, że jeszcze będą je nosić maksymalnie 2 tygodnie. Planowałem dokupić jeszcze 10 sztuk, ale skoro już zaczęły się rozmnażać to chyba nie ma takiej potrzeby na chwilę obecną. Zobaczymy co się urodzi i w przyszłości na pewno będą poddane selekcji oraz uzupełnię stado krewetkami z innego źródła.

Opis zbiornika

Krewetki akwariowe Blue Bolt

Akwarium ze szkła float grubości 4mm o pojemności 30l o standardowym wymiarze (40 x 25 x 30 [cm]) ustawione krótszym bokiem do przodu. Na dno wysypałem 1 cm podłoża Benibachi Black Soil Normal, które zachwalałem w jednym z poprzednich wpisów. Dlaczego 1 cm? Z oszczędności. Ze względu na dużą ilość wydatków pod koniec ubiegłego roku pożałowałem podłoża, normalnie wsypałbym minimum 4 cm na dno. Obecnie wszystko idzie w dobrym kierunku, ale akwarium powoli dojrzewało, w dalszym ciągu mech jest jednym wielkim zbiorowiskiem glonów nitkowatych które na bieżąco usuwam. Myślę, że w miarę powiększania się stada krewetek glonów będzie coraz mniej, jako że na dnie będzie mniej niedojedzonych resztek, które rozkładają się i dają źródło pożywienia również glonom. Na dno rozsypałem kilka sztuk ceramiki, szyszki olchy (również kilka sztuk) oraz korę cynamonu.

Hodowla krewetek akwariowych

Jeszcze nie we wszystkich zbiornikach, ale powoli każdy wyposażam w filtrację gąbkową zasilaną napowietrzaczem. Tak jest również w tym przypadku. Filtr firmy Aqua Nova model NSF 250. Po zakupie stwierdziłem, że jego gąbki są za małe ale ostatecznie ich nie wymieniłem. Mam takie łącznie w 4 zbiornikach i wszystko działa jak powinno. Woda jest klarowna, gąbki dosyć szybko zbierają wszelkie brudy, ale czyściłem je do tej pory tylko raz. Poczekam aż będą mocno zapchane.

Krewetki w akwarium, Blue Bolt, Taiwan Bee Akwarium dla krewetek Taiwan Bee

Oświetlenie stanowi lampka AquaEl Leddy Smart 6W Plant. Przed zakupem w wakacje czytałem na jednym z portali internetowych poświęconych akwarystyce roślinnej, że model ten posiada teraz inną barwę światła niż wcześniej. Pomyślałem, że nie może być tak źle, a jednak jest nawet gorzej. Barwa światła jest biała i blada, wygląda gorzej niż wersja Sunny, którą również posiadam już od chyba dwóch lat. Wcześniejszy Plant posiadał ładną delikatnie różową barwę, ale nie taką różową do przesady jak poprzednie lampki AquaEla wyposażone w świetlówki, tylko na prawdę idealnie dopasowaną pod względem estetycznym. Czy to dobrze dla roślin? Nie mam pojęcia. Ciężko stwierdzić na podstawie kępki mchu obrośniętej glonem. Chociaż ogólnie to rośnie całkiem szybko.

Krewetki Taiwan Bee Akwarium dla krewetek Taiwan Bee

Minerały jakie używam to Salty Shrimp Shrimp Mineral GH+ oraz Mosura Mineral Plus Ultra. Jedynym parametrem który mierzę przy podmianach to TDS, który w tym zbiorniku utrzymuję na poziomie około 175 ppm. Wodę do podmian przygotowuję na 160-165 ppm.

Taiwan Bee Panda Shadow (Blue) Woda dla krewetek akwariowych, krewetki Taiwan Bee Pokarmy dla krewetek

Krewetki karmione są zarówno pokarmami markowymi (SN, Mosura, BWS) oraz DIY. Najczęściej podaję mieszankę różnych pokarmów w proszku.

Na koniec jeszcze kilka zdjęć.

Akwarium dla krewetek Caridina Hodowla krewetek Caridina cf. cantonensis Krewetki w akwarium